Vedle širokého portfolia diamantových šperků a zlatých klenotů, nabízí společnost Zodiax poradenství, oceňování, nákup a prodej investičních diamantů hluboko pod cenou Rapaportu (mezinárodní velkoobchodní ceník diamantů). Diamanty byly odedávna symbolem bohatství, moci i krásy. Tak je tomu dodnes.

Co jsou investiční diamanty?

Investiční diamanty jsou vybroušené, samostatné, drahé kameny vysoké kvality. Každý investiční diamant je vybaven mezinárodním certifikátem, vydaným gemologickou laboratoří, kde je uvedena jeho váha, barva, čistota a kvalita brusu.

Proč investovat do diamantů?

Investiční diamanty jsou nejvíce kompaktní formou bohatství, odolávají inflaci a díky omezenosti přírodních zdrojů i bezpečnou a perspektivní investicí. Vlastnictví diamantů je anonymní a nepodléhá žádné evidenci. V současné době, kdy se neustále periodicky opakují hospodářské otřesy, během kterých kolabují banky, akcie se mění v bezcenné papíry, si diamanty stále uchovávají svou hodnotu.

Jak investovat do diamantů?

Do diamantů je vhodné investovat volné finanční prostředky, které jsou určené ke stabilní, konzervativní investici s dlouhodobým časovým horizontem. Za tuto sumu je vhodné nakoupit diamanty, které jsou ve světě nejvíce poptávané. Tj. diamanty velmi vysoké kvality. U těchto diamantů je z historického hlediska nárůst ceny zdaleka nejzajímavější, neboť světové zásoby diamantů ubývají, ale poptávka stoupá.

Před tím než se rozhodnete provést investici do diamantů, ověřte si, že Vaše investice splňuje následující kritéria: transparentní cena, prodejní likvidita, přístup k trhu, certifikace kvality a expertní vedení.

Investiční diamant je zapotřebí zakoupit za cenu, která je rozumně blízko ceně, za kterou jste schopen takový kámen opět prodat. Nakoupit za maloobchodní cenu a prodávat za velkoobchodní je velmi špatný nápad, proto je vždy výhodné spojit se s experty, kteří Vám zajistí přístup k mezinárodním dealerským cenám a trhům.

Hlavní rada zní: Spolupracujte s odborníky a investujte do základních a tedy likvidních kamenů!

Zatímco velmi velké a velmi drahé barevné diamanty zaujmou ty nejbohatší obyvatele planety, jsou jen výjimečně obchodovatelné a neposkytují záruku transparentní ceny a rychlou prodejní likviditu. Proto pokud nejste miliardový investor či raritní sběratel, vyhýbejte se spektakulárním diamantům. Jejich ceny jsou vysoce spekulativní a jsou obtížně obchodovatelné.

Mezinárodní experti z panelu Rapaport proto doporučují počáteční investici do diamantů následujících parametrů: Briliantový výbrus Excellent – Very Good, karátová hmotnost od 1.01 do 1.49 ct., barva D-H, čistota IF-VS2. Tyto kameny se obchodují na denní bázi, jejich ceny jsou velmi dobře známy a je snadné je nakoupit i opětovně prodat.

V závislosti na celkovém objemu investice, strategických cílů investora a požadavků na diverzifikaci investičního portfolia, může být celková investice doplněna o další velikosti, jako půlkarátové kameny (0,51 – 0,69 ct.) a dvou až pěti karátových diamantů.

Obecně nicméně doporučujeme omezit investici na dobře definované a standardizované diamanty, které jsme popsali výše. 

Zajímavosti ze světa diamantů

 

Největší a nejslavnější dosud nalezené diamanty:

Jméno

Karáty

Místo nálezu

Rok nálezu

Cullinan

3106,0

Jižní Afrika

1905

Excelsior

995,2

Jižní Afrika

1893

Hvězda Sierry Leone

968,8

Sierra Leone

1972

Velký Mogul

787,5

Indie

1650

Woiae River

770,0

Sierra Leone

1945

President Vargas

726,6

Brazilie

1938

Jonker

726,0

Jižní Afrika

1934

Reitz

650,8

Jižní Afrika

1895

 

620,1

Jižní Afrika

1895

Baumgold

609,2

Jižní Afrika

1922

Lesotho

601,2

Jižní Afrika

1967

 

532,0

Sierra Leone

1943

Darcy Vargas

455,0

Brazilie

1939

Nizam

420,0

Indie

1835

26. sjezd KSSS

342,0

Rusko, Sibiř

1981

Hvězda Jakutska

232,1

Rusko, Sibiř

????

 

Většina slavných diamantů světa měla velmi pohnuté osudy. S některými z nich se seznámíme níže:

Pravděpodobně byl nalezen v dole Golconda v Indii v roce 1650. Byl vybroušen benátským brusičem drahokamů Hortensio Borgisem. V roce 1655 ho popsal francouzský obchodník s drahokamy Jean-Babtiste Tavernier. Po zavraždění jeho posledního držitele, šáha Nadíra zmizel. Není známo, zda se dnes ještě někde nachází a mnozí odborníci se domnívají, že byl rozřezán a že z něho pochází diamant Orlov nebo Koh-i-noor. Podle popisu zachovaného Tavernierem mohl vypadat tak, jak vypadá jeho skleněná imitace – ukázat imitaci.

Název je z perštiny a znamená „Hora světla“. Původně vážil 186 karátů. Zdobil paví trůn šáha Džahana, stavitele slavného mausolea Tádž Mahal. Když churavého šáha uvrhl do domácího vězení jeho syn Aurangazeb poblíž pevnosti Agra, podle legendy uvězněný šáh si umístil diamant proti oknu tak, že v něm mohl vidět zrcadlový obraz Tádž Mahal. Tam byl diamant do roku 1739, kdy došlo k invazi a vyloupení Agry a Delhi šáhem Nadirem. Ten odvlekl paví trůn do Persie a údajně to byl on, který vykřikl „Koh-i-noor!“, když kámen spatřil a tak mu dal jeho jméno. Po zavraždění šáha Nadíra se diamantu zmocnil šáh Abdali z Afganistánu. V roce 1813 přešel diamant do vlastnictví pandžabského maharádži Ranji Singha.V roce 1839 byl Pandžáb připojen k britské koruně, a následník Ranji Singha diamant věnoval v roce 1851 anglické královně Viktorii. Manžel královny Viktorie Albert nechal diamant přebrousit do jeho současné podoby (105 karátů). V roce 1936 byl Koh-i-noor vsazen do královské koruny královny Alžběty, pozdější královny matky, která zesnula v roce 2002. Koruna zdobila při pohřbu její rakev. V poslední době naléhají na britskou vládu vlády Indie, Pakistánu i Iránu, aby byl diamant vrácen jedné z nich.

Největší surový diamant, který byl kdy nalezen. Vážil 3.106 karátů a byl objeven superintendantem Frederikem Wellsem roku 1905 v dole Premier v britské kolonii Transvaal. Důl sám objevil a založil v roce 1902 Sir Thomas Cullinan a po něm byl diamant pojmenován. Diamant byl v roce 1908 darován králi Eduardu VII. u příležitosti jeho 66. narozenin. Diamant byl rozštípán firmou Assche and Company v Amsterodamu. Traduje se, že před štípáním byl diamant jedním ze společníků firmy zkoumán jeden měsíc, poté onen muž přiložil dlátko a sekl. Nestalo se nic. Sekl podruhé a psychickým vypětím omdlel. Když se vzkřísil, měl před sebou 9 větších a kolem 100 menších diamantů. Největší z nich má váhu 530,2 karátů a nese jméno Cullinan I nebo také Hvězda Afriky. Druhý největší kus Cullnan II, nebo také Druhá hvězda Afriky (317,4 karátů), je součástí státní koruny Velké Britanie:

 

Velmi pohnuté osudy měl diamant Hope.

Jeho tmavě modré zbarvení je způsobeno stopovým množstvím bóru.

Byl vytěžen v dole Kollur v Indii a odtud jej přivezl do Francie, nám již známý, cestovatel a obchodník s drahokamy Jean-Babtiste Tavernier, jenž ho prodal králi Slunce Ludvíku XIV. Královský klenotník Pitau ho přebrousil z původních 112 karátů na 67 karátů a král Ludvík XV. s ním ozdobil svůj řád Zlatého rouna. Posledním jeho nositelkou byla Marie Antoinetta, manželka krále Ludvíka XVI., s nímž byla později popravena.

Během francouzské revoluce 1792 diamant byl spolu s jinými korunovačními klenoty ukraden a objevil se jen nakrátko v roce 1796, kdy se jej snažil jeden ze zlodějů prodat. Pak diamant opět někam zmizel. V roce 1812 už byl v držení londýnského klenotníka, od něhož diamant koupil lord Hope. Podle něho je diamant pojmenován a někdy se mu také říká Diamant naděje (the hope = naděje). Dědicové lorda sice byli vázáni slibem, že diamant nikdy neprodají, ale nouze velela jinak a tak diamant měnil majitele, až se přes klenotníka Piera Cartera dostal k Evaly Walsch McLeanové, manželce šéfredaktora listu Washington Post. Ta ho nosila při všech možných příležitostech, dokonce i na plovárně. Po její smrti ho roku 1948 odkoupil obchodník Harry Winston a věnoval jej sbírce drahých kamenů ve Smithsionian Institutu.

Růžový diamant z Indie o váze 199,6 karátů. Je součástí korunovačních klenotů ruských Romanovců. Původně byl v majetku různých indických knížat a zdobil také trůn šáha Nadira. V roce 1772 jej koupil ruský kníže Orlov a daroval jej carevně Kateřině. Diamant Orlov zdobil ruské carské žezlo a nyní je součástí ruského státního pokladu.

 

Perfektní diamant s růžovým nádechem o váze 129 karátů, který byl nalezen roku 1853 v Riu Bagagen v jižní Brazilii. Jeho váha v surovém stavu byla 262 karátů. Nalezla ho zde pracující otrokyně, která byla za nález odměněna osvobozením z otroctví a doživotní penzí.

Diamant o váze 55 karátů, který byl vybroušen do tvaru broskvové pecky. Jeho původ lze hledat v Indii. Kolem roku 1570 byl prodán v Konstantinopoli (dnešní Istanbul) francouzskému velvyslanci v Turecku jménem Nicolas Harlay de Sancy, který ho zapůjčil králům Jindřichu III. a Jindřichu IV.

Později byl zakoupen anglickou královnou Alžbětou I. a přešel do vlastnictví Jamese II, krále Anglie a Irska. Po jeho útěku do Francie v roce 1688 se diamant objevil mezi korunními klenoty Ludvíka XIV. a po jeho popravě byl ukraden. Objevil se opět až roku 1828, kdy ho zakoupil ruský kníže Děmidov a v držení jeho rodiny byl do roku 1900. Později se stal majetkem Lady Nancy Astor (1879-1964), která byla první ženou činnou v anglické Dolní sněmovně (British House of Commons).

Podle jejího portrétu od Singera Sargenta to byla to žena velice krásná a nechce se ani věřit tomu, že údajně řekla Winstonu Churchillovi ve sněmovně: „Sire, vy jste opilý!“, načež on ji údajně odpověděl „A vy jste madam ošklivá, ovšem já se, na rozdíl od Vás, z toho vyspím“.

Diamant velmi neobvyklého tvaru o hmotnosti 88,7 karátů. Je to nažloutlý diamant extrémní čistoty. Na třech facetách kamene jsou vyryty jména tří panovníků, kteří jej vlastnili. Diamant byl v roce 1591v držení šáha Nizama v Ahmadnagaru. Jeho jméno je vyryto na jedné z plošek. Potom se ho zmocnil Velký Mogul Akbar a po něm jej zdědil jeho vnuk šáh Džehan, který nechal vyrýt své jméno na druhou plošku. V roce 1738 zaútočil na Indii perský šáh Nadir, který diamant zavlekl do Persie. V roce 1824 do třetí plošky nechal vyrýt své jméno šáh a sultán Fath-Ali. Jeho syn Hosrov-Mirza věnoval diamant ruskému caru. Nyní je diamant v moskevském Kremlu.

Má váhu 140,5 karátů. Pravděpodobně pochází také z dolu Golgonda v Indii. Získal jej rovněž, nám již známý, Jean-Babtiste Tavernier, který jej prodal v roce 1717 Filipovi Orleánskému. V roce 1722 se diamant objevil v koruně Ludvíka XV. (1710-1774). Později ho nosila Marie Antoineta (1755-1793). V roce 1804 byl diamant vsazen do rukojeti meče konzula Napoleona, který jej nesl při své korunovaci na císaře Francouzů. Dnes se nachází v pařížském Louvre. Diamant dal rovněž jméno jedné ušlechtilé odrůdě vinné révy.

Byl nalezen 8. září 2008 v jihoafrickém království Lesotho v dole Letseng v nadmořské výšce 3000 m. Je velice čistý a váží 478 karátů. Pokud z něj bude vybroušen jediný výbrus, mohl by se stát jedním z největších vybroušených diamantů světa.

 

http://www.novinky.cz/cestovani/exotika-amerika/335019-nejvetsi-diamantove-doly-sveta-podivejte-se-na-obrovske-diry-nad-kterymi-se-nesmi-letat.html

 

Váháte který model prstenu, přívěsu či náušnic zvolit? Nedůvěřujete fotografiím na internetu? Chcete si šperky před nákupem prohlédnout osobně? Protože chápeme, že volba toho pravého šperku pro Vaše drahé není vždy snadná záležitost, zveme Vás srdečně k návštěvě našeho Showroomu v areálu Kunratické tvrzi na Praze 4. Zde si budete moci v klidu u kávy či čaje prohlédnout Vámi vybrané šperky, případně si je přímo vyzkoušet a osobně se tak přesvědčíte o správnosti Vaší volby a kvalitě provedení každého námi vyrobeného šperku. Česká výroba, obrovský výběr šperků nesrovnatelný s jakýmkoliv zlatnictvím v ČR a velký sklad zboží jsou garancí Vaší spokojenosti. Nebojte se zeptat, zkušení zaměstnanci naší společnosti Vám rádi poradí s výběrem a zodpoví jakékoliv Vaše další dotazy ...
Copyright © 2016 ZODIAX a.s.